Nefes Darliğı
Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir
Yazar: - 14 Nisan 2020
37
0

Solunum yolu hastalıkları çok farklı kategorilerde yer almaktadır. Bu hastalıklar arasında hafif seyreden rahatsızlıklar olabildiği gibi ciddi rahatsızlıklar da yer almaktadır.

İlk akla gelenleri bronşit, verem, koah, akciğer kanseri, zatürredir. Bu rahatsızlıklar en sık karşılaşılan solunum yolu rahatsızlıkları arasındadır.

Bu rahatsızlıkların çıkış sebepleri de çok çeşitlidir. Üst solunum yolu rahatsızlıkları arasında mevsimsel değişikliğin sebep olduğu rahatsızlıklar da oldukça fazladır.

Özellikle çocuklarda sıkça görülen üst solunum yol rahatsızlıkları, hapşırık, hafif ateş ve baş ağrısı gibi belirtiler yapabilir. Nezle de belirgin özellikleri arasındadır. Kısa bir süre sonra bol sıvı alımı ve dinlenerek hastalığın düzeldiği gözlemlenmiştir.

Solunum Yolu Rahatsızlıklarının Belirtileri

Solunum yolu rahatsızlıkları, hastalığın türüne göre farklı belirtiler göstermektedir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarının hafife alınmaması gerekmektedir. Şayet zamanında tedavi edilmezse, orta kulak iltihabı ve zatürreeye kadar ilerleyebilecektir. Bu aşamadan sonra tedavi uzun sürecek bir hal alacaktır. Kullanılan ilaçlar da daha yüksek dozda olacaktır.

Bu rahatsızlıklar içerisinde en ağır seyreden hastalıklar arasında, koah gelmektedir. Koah hastalarının nefes almada yaşadığı sorunlar, bronşit ve amfizem kaynaklıdır.

Hasta aldığı nefesi verirken zorluk yaşamaktadır. Bu durum, hastanın kalitesiz bir yaşam sürmesine neden olmaktadır. Koah rahatsızlığına neden olan olgular içerisinde ilk sırada sigara kullanımını söylemek gerekir.

Kirli hava koşullarının bulunduğu yerlerde yaşamak ve bu ortamlarda çalışmak önemli faktörlerdir.

Olumsuz Çevre Faktörleri

Solunum yolu rahatsızlıklarının pek çoğu olumsuz çevre faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Soğuk hava koşullarına bağlı üşütme sebepli olarak ortaya çıkabildiği gibi, tütün ve tütün mamullerinin kullanılması ile de ortaya çıkabilmektedir.

Alerjik astım gibi rahatsızlıklar, genelde çocukluk çağı rahatsızlıkları olup, ilerleyen yaşlarda seyri azalmaktadır. Bronşit gibi rahatsızlıklarda ise kronik olan türlerinde genelde sigara kullanımı önemli bir risk faktörüdür.

Üşütmeye bağlı olarak ta gelişebilen rahatsızlık, hava kirliliği olan yerlerde de ortaya çıkabilmektedir. En önemli belirtileri nefes darlığı, ateş, öksürük ve balgamdır. Uygun şekilde tedavi edilmezse ciddi sonuçlara sebep olabilmektedir. Akciğer kanseri ise yine olumsuz çevre koşulları ile genetik faktörlerin sebep olduğu rahatsızlıklar arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ