Nefes Darliğı
Maske Kullanımı, Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yazar: - 25 Mart 2020
45
0

Maske Kullanımı, Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle son günlerde Corona virüsün ortaya çıkması ile birlikte genel anlamda insanlar maske kullanmak ile ciddi anlamda yüz yüze gelmişlerdir.  Daha önce insanlar da seyrek de olsa maske kullanımı olurken ancak Corona virüsü ile birlikte maske kullanmak çok sık olarak gündeme gelmiştir.  Bunun yanı sıra maskelerin doğru kullanılıp kullanılmaması da aynı şekilde bir gündem oluşturmaktadır.

 Maske Virüsten Koruyor Mu?

Maske takılarak dışarı çıkılması durumunda özellikle hastalıklı kişilerle yakına geldiğimizde maskenin %30 oranında korunduğu bilinir.  Ayrıca bunun yanı sıra maskeler hiçbir zaman %100 koruyucu etkisine sahip değildir.  Koruyucu özelliği olan ve genellikle sağlık çalışanlarının kullandığı maskeler N95 maskelerdir.  Ancak normal vatandaşların N95 maskesi takmalarını gerek yoktur.  Bunun yanı sıra maske hasta olan insanların sağlıklı insanlara hastalığı bulaştırmaması mantığına dayanılarak kullanılması gerekir.  Bu nedenle tam anlamıyla bugün doğru maske kullanılmadığı bilim insanları tarafından da söylenmektedir.  

Maske Tatmak Virüsten Korur Mu?

Maske kullanmak gerek dünyada gerekse ülkemizde özellikle son yıllarda oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştır.  Ancak maskeler çok etkili bir koruma sağlayan malzemeler değildir.  Virüse karşı korunmak için kullanılan maskeler N95 maskeleridir ve bunların da koruyucu özelliği yüzde yetmiştir. Çünkü N95 olarak bilinen maske havadaki partikülleri filtre etme özelliğine sahiptir.  N95 maskelerinin özelliği hastalıklı bir kişinin hapşırması durumunda hastalığın karşısındaki kişiye geçmesini engeller.  Ancak günümüzde kullanılan maskeler genellikle cerrahide kullanılan toz maskeleridir.  Bunların koruyucu özelliği bulunmamaktadır.  

Maskeler Üzerinde Yapılan Deneyler

 Maskeler üzerinde bir takım deneyler yapılmış ve maskelerin koruyuculuğunu test edilmiştir.  Bu testler sonucunda maskelerin ne kadar etkili olduğu araştırılmış ve maskeler mikrobiyoloji laboratuvarında incelenmiştir. Havada bulunan parçacıkların farklı maskeler tarafından emildiği kanıtlanmıştır.  Piyasada bulunan maskelerin belli oranda etkili oldu özellikle virüse karşı etkili olduğu bilinse de bu durum bilimsel olarak çok başarılı olmadığı konusunda kanıtlanmıştır.  Ayrıca insanların sokağa çıkarken evcil hayvanlarına maske takmalarının da çok anlamsız olduğunu tam tersine maskenin yüzde tahrişe sebep olduğunu tahriş olan yüze elin daha fazla değdiğini ve hayvanlarda ise solunum sıkıntısına yol açtığı bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ