Nefes Darliğı
Korona Nedir, Nasıl Bulaşır, Korunma Yolları Nelerdir
Yazar: - 23 Mart 2020
36
0

Korona Nedir, Nasıl Bulaşır, Korunma Yolları Nelerdir?

Corono virüs çok geniş bir aileye sahip olan ve yeni tip COVID 19 adıyla 21. Yüzyılın başlarına damgasını vurmuş ve binlerce kişinin ölümüne sebep olmuş virüstür.  Çin’in wuhan şehrinde ortaya çıkan virüs bütün dünyayı etkisi altına almış ve küresel pandemi olarak adlandırılan ve halen etkisini devam ettiren bugüne kadar en etkili virüslerden biridir.  Corona virüslerin genel anlamda ortak özellikleri insan ve kuşlarda olduğu gibi enfeksiyona sebep olan virüslerdir.  İnsanlarda ise virüsün bulaşması durumunda çok yüksek ölüm riski oluşturan bir enfeksiyona sebep olmaktadır.  Hayvanları daha hafif etkileyen virüs inek ve domuzlarda yalnızca bağırsak enfeksiyonuna,  tavuklar da üst solunum yoluna etki eden bir virüstür.  Bunların bugüne kadar en tehlikeli olanları sars ve bugün bütün dünyayı etkisi altına alanCOVID 19’dur.  

Corona Nedir?

Corona virüsler geniş bir aile yapısına sahip genellikle hayvanlarda bulunan bir RNA virüsüdür.  1. derecede etkiledikleri solunum yolu,  sindirim sistemi ve boşaltım sistemidir.  Günümüzde Corona virüsü ile tanışan insanları etkileyen önceki Corona virüsün mutasyona uğramış biçimi olan COVID 19 virüsüdür.  Hayvanlar, özellikle kediler virüsü alır ancak bağırsaklarında bulunan birtakım metabolik maddeler virüsü bertaraf eder.  Ancak kediler bu hastalığın üstesinden gelirler.  Dolayısıyla kediler ve köpekler Corona virüsü insanlara bulaştırmazlar.  

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

COVID 19 virüsün en belirgin belirtileri iştahsızlık,  buna bağlı olarak kilo kaybı,  yüksek ateş,  halsizlik,  hareketlerin kısıtlanması,  karında şişme,  gözlerde yanma ve sulanma,  solunum sistemi etkilenmesi ve burun akıntısı,  yorgunluk ve psikolojik olarak kendini kötü hissetme coronavirüs belirtileridir.  Bugün günümüzde binlerce insanın ölümüne sebep olan Coronavirüs ailesinden COVID 19 virüsünün 14 gün kuluçka dönemi vardır.  Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler virüsü alır ancak hastalığa dönüşmeden atlatır.  Dolayısıyla bu kişilerde antikor oluşur.  Virüsün etkili olması durumu bağışıklık sistemi düşük olan insanlarda ve 65 yaş üstü kişilere bulaşması sonucunda da genellikle ölümle sonuçlanır.

Corona Virüsten Korunma Yolları

Öncelikle virüsten korunmanın temel koşullarından biri bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır.  Bunun yanı sıra hijyen bu konuda en önemli ve belirleyici korunma yollarından biridir.  Ellerin sabunla yıkanması su ve sabunun bulunmadığı yerlerde ise antiseptik maddelerle temizlenmesi ve kolonya kullanmak önemlidir.   Bir diğer korunma yolları öksürürken ve hapşırırken özellikle üst solunum yolunu mendille kapatmaktır. Virüsün damlacık yoluyla bulaşması sebebiyle hapşırırken ve öksürürken önlem alınmaması durumunda anında en yakınınızdaki kişiye rahatlıkla bulaşabilen bir virüstür.  Özellikle metallerde uzun süre yaşayan virüs metallerle temas durumunda mutlaka ellerin sabunla yıkanması çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ