Nefes Darliğı
Koah Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir
Yazar: - 14 Nisan 2020
38
0

Kronik Obsrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile isimlendirilen koah hastalığı, akciğerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin dolması ve tıkanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık nefes şikâyetlerine ve öksürüğe yol açar. Aldığınız temiz hava akciğerler tarafından yeteri miktarda emilemez bu durum sonucu kan ile diğer dokulara yeterli miktarda oksijen iletimi sağlanamaz.

Koah Nedenleri Nelerdir?

Mesleki şartlardan oluşan tozlar koah hastalığı sebebi olabilir. Aynı zamanda kullanılan tütün ürünleri koah hastalığının en başında yer alan nedenlerden biridir. Koah hastalığının diğer nedenleri ise şunlardır; genetik olarak gelen hastalıklar, yaşadığınız yerde oluşan hava kirliliği, yaş ve cinsiyet gibi belirli nedenleri vardır. Son zamanlarda azalan fiziksel aktiviteler de koah hastalığı için tetikleyici bir unsur olarak kabul edilir. Yakıtlardan çıkan dumanlar da koah hastalığı sebebi olabilir.

Koah Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Koah hastalığının ilk belirtisi genellikle öksürüktür. Öksürük ile birlikte balgam çıkarma da fazlalaşır. Bu balgam genellikle beyaz renkte ve sümüksü dokudadır. Hareket sırasında ortaya çıkan nefes darlığı da koah hastalığı belirtilerinden biridir. 

Koah Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalık tamamen ortadan kaldıramamaktadır. Fakat tedavi edilir ve önlenebilir. Yapılan tedavi bu hastalığı hafifletir. İlerde ortaya çıkacak olan komplikasyonları önleyebilir. Genellikle hızla ilerleyen bu hastalığı yavaşlatır. Koah tedavisinde en önemli etken eğer kişi sigara kullanıyorsa bırakmalıdır. Koah tedavisinde hastalığın ilerleyiş durumuna göre çeşitli ilaçlar kullanılır. Bunlar; antibiyotikler, nefes açıcı ilaçlar ve oksijen tedavisidir.

Koah Evreleri?

Bu hastalıkta hafif, orta, ağır ve çok ağır olarak ayrılan dört evre vardır. Bu evreler şunlardır;

  • Hafif koah

Çok yoğun tempolu işlerde ve aşırı hızda merdiven çıkmalar, yük taşımalar sonucunda ortaya çıkan nefes darlıklarıdır. Bu evre hastalığın başlangıç evresi olarak kabul edilir.

  • Orta koah

Gece uykularınızı bölmeyen ancak günlük katıldığınız aktiveler sırasında oluşan nefes darlıklarıdır.

  • Ağır koah

Artık nefes darlığı şikâyetleri geceleri uykusunu dahi bölmeye başlamıştır. Hafif ve orta evreler de yapabildiğiniz aktiviteleri bu evrede yapamazsınız. Yaşadığınız nefes darlığı buna izin vermez.

  • Çok ağır koah

Artık nefes almak son derece de zordur. Hasta nefes almakta oldukça güçlenir. Ev içerisinde dahi yürümekte oldukça zorluk çeker. Dokulara yeterli miktarda oksijen iletimi sağlanamadığı için çeşitli organlarda hastalıklar meydana gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ