Nefes Darliğı
Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler
Yazar: - 23 Mart 2020
41
0

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemi insanın yaşama olanaklarını sağlayan temel sistemlerden biridir.  Yani bütün canlıların savunma sistemidir.  Özellikle soğuk algınlığı ve virüsler, baş ağrısı ateş gibi birçok hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda ortaya çıkar.  

Bunlarla mücadele etmek oldukça zordur.  Mücadele etmenin temel koşulu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır.  Bağışıklık sistemini ve savunma mekanizmasını güçlü tutmanın temel koşulu sağlıklı beslenmedir.  Bağışıklık sistemini güçlendiren temel kaynaklardan biri su tüketimidir.

Su içmek belli zamanlarda azalır ancak vücudun su ihtiyacı gerek yaz aylarında gerekse kış aylarında aynı oranda devam eder.  Sağlıklı bir insanın günde yaklaşık olarak en az 2,5 litre su tüketmesi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sebze Ve Meyvelerin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi

Çeşitli sebze ve meyvelerde bulunan antioksidanlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.  Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklara karşı kendini korur.  Koyu renkli sebze ve meyveler domates,  maydanoz,  kuşburnu,  kırmızıbiber,  yeşilbiber,  çilek gibi koyu renkli sebze ve meyveler C vitamini bakımından zengin ürünlerdir.  Bunun yanı sıra zeytinyağı,  badem,  fındık,  ceviz,  pırasa,  enginar,  ıspanak türü bitkiler vitamin ve Beta karoten içerdikleri için bağışıklık sistemini ve savunma mekanizmasını ayakta tutan besinlerdir.  Sarımsak çok baharatlı bir bitki olmasına rağmen insanlar tarafından genellikle sevilerek tüketilen sebzelerden biridir.  Bunun yanı sıra sarımsak içeriğinde bulunan Allicin maddesi sayesinde çok güçlü bir antioksidandır.  Dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyen sebzelerden biridir.

 Yeşil Çay

Yeşil çayın içinde Kateşin denen bir madde vardır.   Kateşin antioksidan özelliği bakımından çok güçlü bir maddedir.  Yeşil çayın faydası çok geniştir.  Kalp ve damar sağlığına iyi geldiği gibi kan şekerini düzenleyen aynı zamanda hipertansiyon ve böbrek hastaları için tam bir destekleyici antioksidandır.

Zencefil

İnsan vücudunun bazal metabolizmasını oluşturan B vitamini bakımından zengin bitkilerinden biri de zencefildir.  Zencefil yalnızca B vitamini,  B6 vitamini değil bunun yanı sıra C vitamini,  kalsiyum, Demir Magnezyum,  Potasyum gibi vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir.  Bunun yanı sıra lifli bir bitki olması sebebiyle metabolizma üzerinde de çok olumlu etkiye sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ