Nefes Darliğı
Akciğer Hastalığı Neden Olur?
Yazar: - 07 Nisan 2020
40
0

Akciğer hastalıkları denildiğinde astım, bronşit, nefes darlığı, verem ve zatürree akla gelmektedir. Akciğer hastalıkları içerisinde en sık görülenler astım ve Koah hastalığıdır. Akciğer hastalıkları belirtileri genelde solunum yolunda duyulan şikâyetlerdir. Akciğer hastalıkları arasında olan astım; akciğerdeki hava boruların daralmasıyla nefes alıp vermede yaşanan zorluklar olarak tanımlanabilir. Genelde ilk görülen şikâyetler; nefes darlığı, süregelen öksürük halleri, göğüste ıslık sesi ve tıkanıklık hissidir. Gelen ataklar hastayı uykudan uyandırabilecek derecededir. Yaşanan nefes darlığı ve öksürük sık yaşanan durumdur.

Akciğer Hastalığı Astım

Astım genetik bir hastalıktır. Eğer ailede astım varsa gelişme olasılığı da yüksektir. Astım hastalığı iyileşmez ancak kontrol altına alınabilir. Semptomlar ilaç kullanımı ile kontrol altına alıp rahatlama sağlanır.

Akciğer hastalıklarından bir başkası olan KOAH soluk alıp vermede bir kısıtlanma hali yaşandığından sigara kullanımı varsa bunun hemen kesilmesi hatta hatta sigaralı ortamlardan uzak durulması gereklidir. Aynı zamanda hastanın şikâyetlerinin asgariye inmesi için ilaç kullanımı söz konusudur. Düzenli kullanımla solunum yolunda açılmalar hissedilecektir. Tedavi kuşkusuz solunum yetmezliği nedeni ile oksijen tedavisidir. Eğer KOAH ağır seviyede ise gün içerisinde  saat oksijen almak zorundadır. Bol sıvı tüketimi, kilo kontrolü, hareketlilik, egzersiz yapmak, sık ve az yemek yemek, gribal durumları engellemek için grip aşısı yaptırmak gereklidir.

Akciğer Hastalığı KOAH

Akciğer hastalıkları içerisinde en sık görülen KOAH hastalığıdır. Kronik bronşit olarak da bilinir. Soluk alıp verme durumunda hava alımında kısıtlanma yaşanır. Akciğerlere giren ve çıkan hava soluk darlığına neden olur. Bu hastalıkta da ilk şikayet solunum yoluna ait belirtilerdir.

Akciğer hastalıkları akciğerlerin görevlerinin büyük bir kısmını olumsuz etkileyen bir durumdur. Oksijen alımı engellenip, karbondioksit atılımı yaşanmaz. Böylelikle sistemde tıkanmalar başlar. Akciğer hastalıklarının oluşumunda birinci neden sigara kullanımıdır. Direkt olarak etkiler hatta akciğer kanserinin bir numaralı nedenidir. Yine akciğer hastalıklarından biri olan astım hava yollarında bir iltihaplanma söz konusu olduğundan toz, kıl ve bazı yiyeceklerden etkilenerek astım krizleri de yaşayabilir.

Akciğer Hastalıklarında Genel Belirtiler

Öksürük, nefes darlığı, balgam, göğüste tıkanma, solunumda hırıltı hali yaşanan başlıca belirtilerdir. Akciğer hastalıkları erken teşhiste tedavi edilebilen hastalıklardır. Önemli olan verilen tedaviyi tam anlamı ile uygulamak ve gerekli kurallara uymaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ