Nefes Darliğı
Akciğer Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir
Yazar: - 14 Nisan 2020
36
0

Akciğerler bir insanın alt solunum yollarını oluşturur. Bazı sebeplerden dolayı alt solunum yollarında çeşitli hastalıklar görülür. Yani akciğer hastalığının tedavisi, hastalığın türüne göre değişmektedir.

Akciğerleri etkileyen en bilinen hastalıklar, zatürree, verem (tüberküloz), KOAH, bronşit, amfizem, akciğer kanseridir. Bu hastalıkların her biri birbirinden çok farklı özellikler sergilediğinden tedavileri de farklıdır.

Akciğer Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğerde görülen enfeksiyonlar bakteriyel, viral ya da mantar kaynaklı olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına göre daha ağır geçirilir. Bazı durumlarda hastaların hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi ve ilaçların damar yolu aracılığı ile verilmesi gerekebilir.

Akciğer enfeksiyonlarına örnek olarak zatürree, bronşit ve verem verilebilir. Zatürreenin sebebi virüsler, bakteriler ya da mantarlar olabilir. Bu hastalıklar genel olarak öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum ve ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtilerin ciddiye alınması ve vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulması önemlidir.

Akciğer Kronik Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik bronşit, KOAH, astım ve amfizem gibi hastalıklar uzun süreli devam ettiğinden ve yavaş ilerlediğinden dolayı kronik hastalıklar başlığı altında incelenir. Bu hastalıklar sinsi bir şekilde ilerlediğinden ilk başta fark edilmeyebilirler.

KOAH, sigarayla en çok ilişkilendirilen kronik akciğer hastalığı olup tedavisinde ilk aşama sigarayı bırakmaktır. Bunun dışında hastaların solunumlarını rahatlatacak çeşitli tedaviler uygulanır. Ağırlıklı olarak sigaraya bağlı ortaya çıksa da, iş yerindeki dumana mesleksel mazuriyet ya da hava kirliliği nedeniyle de görülebilmektedir.

Akciğer Sağlığı İçin Neler Yapılabilir?

Akciğerlerin sağlığını koruyabilmek için yapılacak en önemli şey sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmasıdır. Hava kirliliği, kirletici dumanlara maruz kalmak ya da pasif sigara içiciliği de akciğer sağlığını bozan durumlardır.

Bunun dışında akciğer enfeksiyonları damlacık yoluyla bulaştığından dolayı kişisel hijyen önlemlerine dikkat etmek gerekir. Öksürürken ve hapşırırken kol içine hapşırmak, kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmamaya çalışmak, kapalı ortamları sık sık havalandırmak, gün içinde olabildiğince güneşe çıkmak, insanlarla konuşurken sıçrayan damlacıklardan uzak durabilmek için kişisel mesafeyi korumak önemlidir. En önemlisi ise bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmek ve spor yapmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ